fbpx

Utylizacja komputera.

Czy tego chcemy czy nie, używamy coraz więcej urządzeń elektronicznych, przy jednoczesnym skróceniu okresu ich działania. Coraz częściej wymieniamy komputery, telefony. Korzystamy z wielu elektronicznych gadżetów.
Powstają z tego olbrzymie ilości elektrośmieci, które stanowią potężne zagrożenie dla naszego środowiska naturalnego. W związku z tym warto znać swoje prawa, oraz wypełniać obowiązki związane z utylizacją elektrośmieci.

komputer w koszu

Utylizacja komputera. Jak to zrobić?

Każda firma sprzedająca Wam komputer lub laptop ma obowiązek odebrania i poprawnego, zgodnego z prawem zutylizowania Waszego starego sprzętu. W Polsce obowiązuje zakaz wyrzucania elektroodpadów do zwykłych śmietników, właśnie ze względu na ich charakter i potencjalne zagrożenie dla środowiska. Warto o tym pamiętać, gdyż złamanie tego zakazu wiąże się z wysoką grzywną.

Jak prawidłowo przygotować sprzęt do utylizacji.

Jak zutylizować komputer bezpiecznie? Jeśli chodzi o Twoje bezpieczeństwo, przede wszystkim zadbaj o swoje dane osobowe. Pamiętaj, że nawet z dysku, który wydaje się zniszczony, można odzyskać Twoje dane takie jak treść dokumentów, e-maili, a nawet dane dostępowe do banku! Dlatego należy poświęcić szczególną uwagę wszelakim nośnikom danych. Warto je wyjąć ze sprzętu przeznaczonego do utylizacji i zająć się nimi oddzielnie, dbając o trwałe wykasowanie znajdujących się na nich informacji.
Jak zutylizować komputer bezpiecznie dla środowiska? Zaufać doświadczonym partnerom, którzy maja właściwe urządzenia i procedury, odpowiednio udokumentują proces do celów ewentualnej kontroli. Poza tym w duchu zero waste można pomyśleć o oddaniu lub odsprzedaży poszczególnych części, które po konserwacji i usunięciu danych, mogą posłużyć dalej, mniej wymagającemu użytkownikowi.

W Zikomie oferujemy usługę oceny starego sprzętu w kontekście jego sprawności i możliwości modyfikacji, a także bezpieczną i trwałą utylizację zarówno nośników danych, jak i pozostałych sprzętów IT.

Wiem jak wygląda utylizacja komputera, ale co z utylizacją laptopa?

Laptopy utylizujemy na podobnej zasadzie, jak komputery. Tutaj też kluczowe jest zabezpieczenie danych. Poza tym proces przebiega podobnie. Często okazuje się, że laptop który nie spełnia już naszych wymagań co do szybkości działania po odpowiedniej konserwacji okazuje się idealny dla młodego ucznia. Dlatego czasem warto zadbać o dane, przenieść je, usunąć, a laptopa z nowym dyskiem podarować na przykład dziecku 😊.

Co z peryferiami i akcesoriami?

Tutaj obowiązuje podobna zasada. Nie możemy ich po prostu wyrzucić do śmieci. Wiele sklepów z elektroniką oferuje specjalne kosze, do których możemy wyrzucić zepsuty sprzęt.
U nas również możesz zamówić utylizację z wywozem sprzętu ze wskazanej lokalizacji.

Znaj swoje prawa!

W Zikomie dbamy o środowisko. W związku z tym proces utylizacji sprzętu przebiega u nas zgodnie z ustawami o gospodarowaniu odpadami oraz o ochronie środowiska. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, wykwalifikowanej kadrze oraz zapleczu technicznemu możemy odpowiednio zabezpieczać nośniki danych. Możliwe jest zarówno całkowite wykasowanie danych z dysku, a także przeniesienie na inny, nowy nośnik. Stary oczywiście jest ustylizowany z zachowaniem procedur.

Zikom Logo

Jeżeli masz problem, w piwnicy piętrzy się góra elktrośmieci i potrzebujesz pomocy, dzwoń do nas: Kontakt. 
Jeśli szukasz więcej ciekawostek, zapraszamy na naszego 
Facebooka.