Bardzo często, długo pracując na jednym urządzeniu dostrzegamy, że z czasem zaczyna ono odczuwalnie spowalniać. Aplikacje ładują się dłużej, sam komputer włącza się w nieskończoność. Takie objawy są częste, na szczęście jednak kilka prostych kroków pozwoli nam się cieszyć prędkością sprzętu jak za czasów nowości.
Sposoby podzieliliśmy na dwie kategorie. Takie, które wymagają poniesienia dodatkowych kosztów i takie, które możemy zrobić sami.
Jak przyspieszyć komputer z Windows 10 bez płacenia?
Jest to zdecydowanie najłatwiejszy, a zarazem najczęściej pomijany sposób. Gdy komputer pracuje bez ponownego uruchomienia zbyt długo, wyraźnie widać, że zwalnia i zacina się. Nie warto zostawiać komputera uruchomionego wtedy, gdy na nim nie pracujemy.
Duże ilości „wiszących” aktualizacji czekających na instalację potrafi znacznie opóźnić komputer. Aby sprawdzić dostępność aktualizacji wejdź po kolei w Ustawienia -> Aktualizacja i zabezpieczenia -> Windows Update -> Sprawdź aktualizacje.
Pamiętaj, aby sprawdzać dostępność aktualizacji regularnie.
Kiedy włączasz komputer, musi on załadować mnóstwo aplikacji działających w tle. Nie ma powodu, aby włączał on te zbędne, zwłaszcza, gdy pracują one cały czas w tle. Aby sprawdzić co włącza się przy starcie komputera należy nacisnąć Ctrl + Alt + Del, wybrać Menadżer Zadań. Tam w zakładce Uruchamianie możemy powyłączać aplikacje, które nie są potrzebne.
Warto kontrolować, co mamy zainstalowane na dysku twardym. Wiele programów, np. popularne przeglądarki próbują przy instalacji doinstalować nam coś ekstra, chociażby antywirusa. Dlatego raz na jakiś czas warto przejrzeć listę oprogramowania na naszym komputerze i powyrzucać to, co jest zbędne. Można to zrobić wchodząc w Panel Sterowania -> Dodaj lub usuń programy.
Aby to wykonać, należy ponownie wejść w Menadżer Zadań. W zakładce Procesy możemy sprawdzić, które z procesów pochłaniają najwięcej zasobów. Uważaj z wyłączeniem procesów, których nie znasz. Ich nazwy można np. sprawdzić w Google. Jeśli coś wzbudzi Twoje podejrzenia, warto również przeskanować komputer programem antywirusowym.
Korzystając z narzędzia wbudowanego w Windows 10, wejdź w Menu Start > Ustawienia > System > Pamięć. Tutaj możesz sprawdzić ile pamięci pozostało Ci na dysku, także włączyć automatyczne czyszczenie. Dzięki temu system sam usunie pliki tymczasowe, a Ty zaoszczędzisz miejsce, a przy okazji nieco przyspieszysz swój komputer.
Na rynku dostępna jest szeroka oferta oprogramowania, które wyczyści za nas komputer. Pozbędzie się zbędnych plików, wyrzuci pozostałości po programach, stare skróty. My zazwyczaj proponujemy bezpłatnego CCleanera. Przeprowadzając za jego pomocą czyszczenie pamiętaj, aby starannie przeczytać wszystkie informacje, które podaje Ci oprogramowanie, oraz zwrócić uwagę na ostrzeżenia i błędy.
Znajdując po prawej stronie na pasku zadań ikonkę baterii możesz na nią kliknąć i dowolnie zmienić plan zasilania. Komputer korzystając z baterii automatycznie wykorzystuje plan pozwalający na ograniczenie zużycia prądu kosztem wydajności. Wybierając plan Najwyższa Wydajność, możesz pracować z pełną wydajnością laptopa.
1. Wymiana dysku HDD na SSD.
Jeżeli Twój system operacyjny pracuje na dysku HDD najlepszym co możesz zrobić dla swojego komputera, to wymiana go na znacznie szybszy dysk SSD.
2. Dołóż pamięci RAM.
Różnicę doskonale widać, gdy komputery pracujące z 4GB RAM, po dołożeniu drugiego tyle odżywają. W tej chwili 8 to minimum pozwalające na komfortową pracę.
3. Zrób swojemu komputerowi SPA, wymień pasty i termopady, wyczyść go porządnie.
Jeśli czujesz się pewnie przy takich pracach, możesz skorzystać z gotowych instrukcji, które możesz znaleźć w Internecie. Jeśli jednak brakuje Ci pewnej ręki i wiedzy technicznej, skorzystaj z zaufanego serwisu.
Wykonanie takiego SPA dla komputera pozwoli Ci obniżyć temperaturę podzespołów podczas pracy, co przełoży się na wydajność.
Jeśli mimo wykonania powyższych czynności Twój komputer wciąż pracuje wolno, skontaktuj się z nami. Zdiagnozujemy go, znajdziemy rozwiązania i oddamy jak nowego!