fbpx

Komputer biurowy, jaki wybrać? Tani, ale mniej wydajny? Czy sporo droższy, za to stworzony do wydajnej pracy na kilku programach jednocześnie?

W czerwcu przedstawiliśmy ofertę na dwa komputery biurowe. Pierwszy to tania jednostka do prostych zadań biurowych w cenie około 1799 zł (cena z czerwca). Z kolei drugi to bardzo wydajny komputer z mocnym procesorem Ryzen 7 2700 (8 rdzeni, 16 wątków) do wielozadaniowości i pracy w kilku aplikacjach jednocześnie. Idealne rozwiązanie na dwa lub trzy monitory w cenie 3600 zł (cena z czerwca).

Artykuł z czerwcową ofertą na komputer biurowy

W związku z ofertą, otrzymaliśmy mnóstwo zapytań dotyczących obu komputerów. Wielu klientów nie wie, który z tych komputerów tak naprawdę jest im potrzebny. Czy tańszy komputer sprosta oczekiwaniom firm w zakresie prac biurowych, nie będzie się “mulił” i zacinał? Czy naprawdę trzeba dopłacać do dobrego komputer drugie tyle? Wiadomo, nikt nie chce przepłacać.
Ale jak znaleźć ten złoty środek?

Dlatego w dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania. w związku z tym przeprowadziliśmy gruntowne testy obu komputerów i jesteśmy w stanie powiedzieć coś więcej na temat ich przydatności w biznesie, oraz który komputer do biura dla kogo.

Komputer biurowy: tani czy wydajny, oto jest pytanie?

Specyfikacja testowanych komputerów

Tani komputer biurowy:

Tani komputer do prostych zadań biurowych. Dekowany dla stażystów, praktykantów oraz asystentek. Wykonamy na nim podstawowe zadania, poradzi sobie z bieżącą pracą. Oczywiście trzeba pamiętać, aby nie wymagać od niego zbyt wiele.

 • Płyta główna: Asus Prime A320-E
 • Procesor: AMD Athlon 200GE 3.2GHz
 • Ram: GOODRAM IRDM 8GB 2400 MHz
 • Dysk twardy: SSD GOODRAM CL100 240 GB
 • Obudowa: Actina L12 z zasilaczem 300W 80+
 • Windows 10 Pro 64 bit
Wydajny komputer biurowy:

Komputer przeznaczony dla osób korzystających z wielu programów jednocześnie (Word, Excel, Outlook, wiele okien w przeglądarce, oprogramowania typu CRM), wykonujących kila zadań naraz. Sprzęt podoła również prostym operacjom graficznym. Dlatego rekomendowany jest, jako wydajny i bezproblemowy sprzęt.

 • Płyta główna: Gigabyte B450 AORUS ELITE
 • Procesor: AMD Ryzen 7 2700
 • Ram: G.SKILL 16GB 3200MHz Ripjaws V Black CL16 (2x8GB)
 • Dysk twardy: Samsung 250GB 970 EVO Plus M.2 2280 NVMe
 • Zasilacz:SilentiumPC 600W Vero M2 Bronze
 • Obudowa: SilentiumPC Armis AR5
 • Karta graficzna: ASUS GeForce GT710 2048MB 64bit Silent LowProfile
 • Windows 10 pro 64 bit

Przeprowadzone testy:

Testy syntetyczne:
Cinebench R15
Cinebench R20
CPU-Z Benchmark
AS SSD
7zip wbudowany benchmark
Mozilla Kraken 1.1

Testy praktyczne:
7zip czas kompresji plików 
Czas kopiowania plików
Excel – prędkość wykonywania obliczeń
Praktyczne testy obciążenia systemu własnej produkcji 😉

Testy rozpoczęliśmy od tak zwanych klasyków gatunku. Programy Cinebench R15 i R20 sprawdzają pełną moc obliczeniową procesora. Zatem nie ma się co dziwić, że 2 rdzeniowy, 4 wątkowy procesor z tańszego komputera wyraźnie przegrywa z wydajnościowym “potworem” jakim jest 8 rdzeniowy i 16 wątkowy Ryzen 7. Jak widać poniżej, różnice w mocy obliczeniowej na wszystkich rdzeniach przekraczają 439% w Cinebench R20 oraz 445% w Cinebench R15.

Ponadto po premierze 3 generacji procesorów Ryzen. Procesor 2 generacji Ryzen 7 2700 (testowany model) potaniał i kosztuje około 800 – 900 na dzień dzisiejszy. Jego przeciwniki w dzisiejszym teście Athlon 200 GE to koszt w granicach 200 – 250 zł.

Cinebench R15 WKB

Jak widać na wykresach, wyniki benchmarku CPU-Z potwierdzają tylko ogromną przewagę Ryzena 7. Procesor jest 4 krotnie droższy, ale też zdecydowanie bardziej wydajny. Z pewnością pozwoli na wykonywanie kliku operacji jednocześnie.

cpu-z
cpu - z ryzen 7 2700
cpu - z wynik taniego komputera

Niespodzianek nie było również przy pomiarze prędkość przesyłania danych. Różnica między Dyskiem NVMe od Samsunga, który jest jednym z liderów w swojej klasie, a budżetowym dyskiem od GoodRama jest ogromna i widoczna na pierwszy rzut oka.  Wyniki z AS SSD Benchmark prezentujemy poniżej. Przy jednostce jaką jest komputer biurowy, prędkość przesyłu danych potrafi mieć bardzo duże znaczenie.

as ssd -porównanie
as ssd tani komputer biurowy
as ssd - wydajny komputer biurowy

Testy Praktyczne

Testy Syntetyczne pokazały to czego się spodziewaliśmy. Droższy komputer  biurowy pokazał zdecydowanie większą moc obliczeniową i prędkość przesyłu danych. Ale czy aż taka moc jest potrzebna w komputerze biurowym? To postaramy się wyjaśnić w tej części naszego artykułu.

Sprawdziliśmy czas kopiowania 14,3 GB plików, oraz czas kompresji tych plików. Przetestowaliśmy też prędkość wykonywania obliczeń w Excelu. Również skorzystaliśmy z testu Mozilla Kraken 1.1 obliczającego wydajność komputer w przeglądarce Firefox pod kątem JavaScriptu.

Czas kopiowania plików

Przy czasie kopiowania plików widać, ile czasu może zaoszczędzić pracownik przy wydajniejszym komputerze. Ten komputer przekopiował  14,3 GB folder, zawierający zestaw różnego rodzaju plików w nieco ponad 14 sekund. Tani komputer na ten sam zestaw plików potrzebował ponad 68 sekund. Wyraźnie, test potwierdził tylko wynik benchmarku ASS SSD różnica prędkości między standardowymi dyskami SSD, a dyskiem  wykorzystującymi do przesyłania danych magistralę PCI Express jest ogromna. Im więcej danych przenosimy tym większa przepaść ilości czasu, potrzebnej do wykonania transferu. Spośród dysków użytych w tym porównaniu dysk Samsunga na pewno gra w innej lidze.

Test prędkość kopiowani plików

Pozostałe Testy

Wykonaliśmy znacznie więcej testów niż można przeczytać w tym artykule. Pokazaliśmy tylko te najbardziej istotne porównania inaczej ten artykuł stałby się przeraźliwie długi, a nie takie było naszej założenie. W tej części pokażemy tylko te naszym zdaniem najciekawsze testy. 

Pierwsze porównanie to czas kompresji w/w folderu zawierającego trochę ponad 14 GB danych za pomocą programu 7zip. Tani komputer potrzebował na to aż 29 minut natomiast droższy z prezentowanych komputerów uporał się z tym problemem w nieco ponad 9 minut.

kompresja 14,3 GB plików tani komputer
kompresja 14,3 GB plików wydajny komputer
Mozilla Kraken 1.1

Nie mogliśmy sobie również odmówić porównania komputerów za pomocą testu dołączonego do przeglądarki Mozilla Firefox, a dokładnie Mozilla Kraken 1.1,. Oblicza on wydajność komputer w przeglądarce Firefox pod kątem JavaScriptu. Dzięki temu testowi możemy sprawdzić jak wydajnie będzie działała przeglądarka Firefox na stronach wykorzystujących właśnie JavaScript. Takich stron w obecnych czasach jest nadal sporo. Są to strony zawierające formularze, raporty które trzeba przesłać do odpowiedniego urzędu, miejsca gdzie trzeba użyć podpisu elektronicznego. Oczywiście nie wszystkie strony zawierające tego typu narzędzia działają na zasadzie JavaScriptu. Jednakże dział finansowy i kadrowy na pewno często spotka się tego typu narzędziami.

Nie przedłużając, jasnym jest, że zwycięzca mógł być tylko jeden i nie inaczej było w tym przypadku.

Porównanie Mozilla Kraken
Excel

Na koniec zostawiliśmy dwa testy pokazujące możliwości obliczeniowe testowanych komputerów w Excelu. Oba komputery posiadają na pokładzie Office 2019. Pierwszy benchmark to Excel Speed Test (z funkcjami handlowymi), szczegóły na temat samego testu i twórcy w linku .

Pierwsze z poniższych wyników to osiągnięcie droższego komputera który jest o prawie 14% lepszy w omawianym teście w porównaniu do swojego tańszego konkurenta.

Excel speed test wydajny komputer
Excel speed test tani komputer

Drugi z testów dotyczących możliwości obliczeniowych w Excelu to prawdziwe ciężkie działo wytoczone w testowane komputery. Ogromny arkusz przeliczający niewyobrażalne dla zwykłego śmiertelnika ilości danych. Rzut z ekranu pokazujący ogrom danych zamieszczamy poniżej. Sam arkusz posiada 62 762 komórki w dół oraz zakres do BV więc naprawdę jest co liczyć . Więcej o samym arkuszu i porównaniach z innymi procesorami w link.

Tańszy z komputerów potrzebował ponad 2 minuty na uporanie się z obliczeniami temu wydajniejszemu wystarczyły 42 sekundy.

Excel benchmark

Podsumowanie

Po testach wyraźnie widać, że droższy z komputerów jest zdecydowanie lepszy. Parametry zastosowane w wydajniejszym zestawie pracują w zupełnie innej lidze i w zasadzie nie ma sensu ich porównywać. Nie było to głównym celem tego artykułu. Celem była odwiedź na pytanie,  czy do biura naprawdę potrzebny jest komputer za 3600 zł bez oprogramowania?

Tańszy zestaw za koło 1800 zł nie jest złym sprzętem, mimo wszystko posiada tylko podzespoły renomowanych producentów. Doskonale daje sobie radę z najprostszymi zadaniami biurowym. Otwarcie kilku zakładek w przeglądarce, kilku dokumentu word, excel i pdf nie jest dla niego wielkim wyzwaniem. Taki komputer idealnie nadaje się dla praktykanta, osób które są “nowe” w firmie. Także pracowników, którzy w swojej pracy głównie wysyłają maile lub tworzą proste dokumenty tekstowe. Minusem tego komputer jest możliwość korzystania tylko z jednego monitora w obecnej konfiguracji.

Drugi z komputerów od razu można podłączyć do trzech monitorów. Dzięki wielozadaniowemu procesorowi  świetnie radzi sobie z pracą na kilku programach i plikach jednocześnie. Jeśli szukasz komputera dla księgowych lub menadżerów, którzy lubią pracować na wielu programach jednocześnie jest to komputer dla Ciebie.

Tańszy komputer przy włączeniu trzech przeglądarek Chrome, Firefox i Edge oraz uruchomieniu po 5 zakładek w każdej, odpaleniu kilku dokumentów Word, Excel i PDF wyraźnie obniżała swoją wydajność. Po włączeniu programu do nagrywania pulpitu żeby pokazać test praktyczny w tym artykule tańszy z komputerów zaczyna klatkować a sam procesor “nie wybiera na zakrętach”.

Jeśli masz w swojej firmie oprogramowanie dodatkowe do zarządzania oraz obiegiem dokumentów, również Twoi pracownicy pracują na kilka dokumentach jednocześnie, tańszy z komputerów będzie zdecydowanie złym wyborem.

Staraliśmy się rzetelnie przedstawić kwestię, którą bardzo często tłumaczymy naszym Klientom. Tanie, nie zawsze znaczy gorsze, jednakże w przypadku komputerów, każda rozsądnie wydana złotówka pozwala nam osiągnąć więcej.