
Koniec wsparcia dla Windows 7 – wszystko co musisz wiedzieć
W dniu 14 stycznia 2020 zakończyło się wsparcie dla systemu Windows 7. Jeden z najpopularniejszych systemów Microsoftu (jeśli nie najpopularniejszy) wszedł na rynek w 2009 czyli ponad 10 lat temu. Popularna „siódemka” była następca nieudanego i znienawidzony przez wielu systemu operacyjnego Vista. Sama w sobie Vista nie była złym systemem, ale miał zbyt duże wymagania sprzętowe względem ówcześnie dostępnego sprzętu. Słaba optymalizacja powodowała niechęć i frustracje osób użytkujących system Vista. Swoją ogromną popularność Windows 7 już w początkowym stadium życia osiągnął też dlatego, że wielu użytkowników jeszcze starszego systemu Windows XP przesiadła się właśnie dopiero na „siódemkę” z pominięciem nieudanej Visty.
Windows 7 był na tyle udanym system, że dwóch jego następców system Windows 8 i 8.1 nawet nie zbliżyło się do popularności „siódemki”. Dopiero wprowadzenie równie udanego systemu Windows 10 spowodowało masową migrację ze starszych systemów. Mimo coraz większej popularności Windows 10 i ogłoszenia już daty zakończenia wsparcia to, jeszcze w maju 2019 „siódemka” była zainstalowana w 33,3 % procentach komputerów na całym świecie oraz 31,32 % w Polsce
Source: StatCounter Global Stats – Windows Version Market Share
Source: StatCounter Global Stats – Windows Version Market Share
Koniec wsparia dla Windows 7: co się stanie po 14 stycznia 2020.
Czy system Windows 7 przestanie działać po 14 stycznia? Oczywiście, że nie. Zgodnie z informacjami ze strony Microsoftu (link) po 14 stycznia 2020 firma Microsoft przestanie zapewniać wsparcie w zakresie pomocy technicznej, dotyczącej jakichkolwiek problemów, aktualizacje oprogramowania oraz aktualizacji zabezpieczeń i poprawek bezpieczeństwa. Sam system jednakże będzie działać tak, jak działał.
Ale co to oznacza dla zwykłego użytkownika?
Luki bezpieczeństwa odnalezione po tym terminie pozostaną, więc bez odpowiedzi producenta. Komputery z systemem Windows 7 po zakończeniu wsparcia przez Microsoft staną się pożywką dla hakerów i aplikacji wyłudzających informację.
Microsoft nie będzie też już udzielał wsparcia technicznego, w postaci pomocy w rozwiązywaniu problemów lub chociażby wdrażania tego oprogramowania. Nie będzie już także aktualizacji zawartości technicznej online.
W najbliższym czasie ze stron Microsoftu zniknie zawartość pomocy online co znacznie utrudni pracę pracownikom IT.
Warto dodać, że kilka dni po wygaśnięciu wsparcia dla systemu Windows 7 odnaleziono dość poważną lukę w nim i w Windows 10. O ile Windows 10 dostanie stosowną aktualizację, gdy uporają się z problemem, o tyle 7 prawdopodobnie pozostanie wrażliwy na ataki.
Dla dobra naszych klientów oraz dla bezpieczeństwa danych w Państwa firmie:
Zalecana jest wymiana systemów Windows 7 na nowszy.
Co to oznacza wygaśnięcie wsparcia dla twojej firmy?
Po 14 stycznia roku 2020, komputery z Windowsem 7 nadal będą działały, jednak nie będzie już wsparcia ze strony Microsoftu.
Może to prowadzić do łatwego ataku i przeniknięcia do sieci danego środowiska, w którym znajdują się niewspierane systemy, jego penetracji, kradzieży danych czy też pełnego przejęcia przez zorganizowane grupy cyberprzestępców. Systemy i aplikacje działające w średnich i małych przedsiębiorstwach „cieszą się” ich szczególnym zainteresowaniem.
Wszystkie nowe wersje programów typu chrome, firefox, skype, gadu-gadu i bardzo wiele podobnych tego typu aplikacji nie będzie działać na „siódemce”. Trzeba będzie korzystać ze starszych wersji tych programów.
Bardzo duży problem może się pojawić przy reinstalacji systemu w razie awarii, może okazać się że nie będzie możliwe pobranie starszych wersji oprogramowania, sterowników do płyty głównej oraz aktualizacji. Co de facto oznacza, że komputer jest do utylizacji.
Microsoft nie będzie też już udzielał wsparcia technicznego, w postaci pomocy w rozwiązywaniu problemów lub chociażby wdrażania tego oprogramowania.