fbpx

Masz kabel z Internetem, masz urządzenie i...co dalej?

Skonfigurowanie routera wydaje się zadaniem trudnym i niezrozumiałym. Podłączamy urządzenie do prądu i…co dalej?

Postaramy się Wam przybliżyć zasady podstawowej konfiguracji routera. O ile wiele opcji i możliwości zależy od konkretnych urządzeń, o tyle jest możliwe ustawienie ogólnej, bezpiecznej konfiguracji, która umożliwi nam korzystanie z Internetu.

Podstawowa konfiguracja routera: Komputer stacjonarny.

Zacznijmy od najprostszego scenariusza. Mamy komputer stacjonarny i router, zależy nam na dostępie do Internetu tylko z tego jednego urządzenia. Dostawca zapewnił nam w domu okablowanie, ale zapomniał o podpięciu routera.
Naszym zadaniem jest podpięcie obu urządzeń do prądu, kabel z Internetem wpinamy do routera, do gniazdka opisanego jako WAN (w przypadku linii telefonicznej gniazdko opisane będzie jako DSL lub ADSL), oraz do komputera. W ten sposób, bez skomplikowanej konfiguracji możemy połączyć się z Internetem.

Podstawowa konfiguracja routera: WiFi.

No dobrze. Co jednak, gdy chcemy również korzystać z WiFi? Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ale wciąż nie niemożliwa, a nawet dość prosta.
Pierwszym krokiem będzie podpięcie routera do prądu oraz Internetu.
Teraz warto zajrzeć do instrukcji, aby znaleźć adres, pod którym znajdziemy ustawienia routera. Zazwyczaj jest to 192.168.1.1 lub 192.168.0.1 dla Huaweia również 192.168.8.1 

Adres ten wpisujemy w okno przeglądarki w pasku adresu w te miejsce, gdzie wpisujemy adres strony.
Kolejnym zadanie jakie na nas czeka, jest znalezienie w instrukcji domyślnego loginu i hasła. Jeśli z jakiegoś powodu ich tam nie ma, nic nie szkodzi. W Google wpisz „model routera + admin password”. W większości przypadków pierwsza, czy druga wyszukana strona da nam odpowiedź.

Gdy już dostaniemy się do routera bardzo ważnym będzie zmienienie hasła administratora. Sam już wiesz, jak łatwo było się tutaj dostać, dlatego wymyśl skomplikowane i bezpieczne hasło, które zabezpieczy Twoje urządzenie.
Więcej o tworzeniu bezpiecznych haseł tutaj i tutaj.

Dokładny opis konfiguracji oraz rozkład menu będzie zależeć od producenta i modelu naszego urządzenia. Zazwyczaj są to jednak konkretne opcje do wyboru, które bez problemu znajdziesz przeskakując po zakładkach.
Często urządzenia mają już gotowy konfigurator, który sam nas prowadzi krok po kroku z kompletnymi wyjaśnieniami gdzie co należy zrobić. Jeżeli z jakiegoś powody nie znaleźliśmy takiego, zostało kilka kroków do wykonania,
Ważne będzie znalezienie opcji połączeń bezprzewodowych (WiFi, Wireless connection, czasem zakładka System).
Tutaj warto zmienić nazwę naszej sieci (SSID).

PAMIETAJ! Nie warto nazywać sieci numerem mieszkania czy w inny, pozwalający na identyfikację właściciela sposób.

Kolejnym punktem jest wybranie szyfrowania. Upewnij się, że jest to szyfrowanie WPA2-PSK oraz AES.


Na koniec koniecznie zmień hasło do swojego WiFi. Nie korzystaj z tego umieszczonego na naklejce. Stwórz coś własnego, kreatywnego i nie do odgadnięcia!

Router - zrób to sam

Udało się!

Tyle! Twoje WiFi powinno być już widoczne i działać, a dzięki zmienionych hasłach do konta administratora na routerze, oraz do WiFi, żaden złośliwy sąsiad już Ci nie namiesza! 😉

Ważne jest, abyś zapamiętał ustanowione przez siebie hasła. Gdyby jednak zdarzyło Ci się je zapomnieć, nic się nie stało! Każdy router posiada guzik pozwalający na przywrócenie ustawień

Po więcej ciekawostek i informacji zapraszamy na naszą stronę na FB  oraz do ZiNews.