fbpx

Jak wybrać monitor.

Wybór monitora
Datewrz 3, 2019

Jak wybrać monitor?

Wyobraź sobie, że jesteś na urlopie. Piękny apartament nad morzem, lub w górach, wedle preferencji.
Wielkie, panoramiczne okno. Siadasz, aby nacieszyć się widokiem. Jednakże całą przyjemność psuje Ci brudna szyba, widok zniekształcają tłuste mazy, wszystkie kolory tłumi potężna warstwa kurzu.
Teraz wyobraź sobie, że siedzicie przed takim widoczkiem osiem godzin dziennie. I potem jeszcze parę chwil po pracy.

Taką udręką potrafi być korzystanie z niewłaściwie dobranego, lub po prostu zbyt starego monitora.

Dlatego dziś postaramy się Wam przybliżyć podstawowe kryteria, którymi należy się kierować, odpowiadając sobie na pytanie: Jak wybrać monitor?
Wiadomo, monitor do pracy będzie całkowicie inny, niż ten dedykowany do gier. Skupimy się bardziej na tych do pracy biurowej, ale oczywiście, dodamy kilka rad i ciekawostek dla graczy.

Wydawało by się, że zakup komputera to już koniec tej ścieżki przez mękę, gdzie trzeba wybierać, a jaki procesor, a jaki ram, jaki dysk i w ogóle,  jakie wszystko.
Okazuje się, że jeszcze trzeba wybrać monitor. Jaka matryca, jakie odświeżanie, może szybszy czas reakcji? Jak z regulacją, a w ogóle, to jeszcze trzeba rozdzielczość wybrać, a zanim rozdzielczość, to przekątną…i tak dalej. Wyjaśnimy po kolei!

Jak wybrać monitor – rodzaj matrycy:

Rodzaje matrycy LCD: najpopularniejsze mamy trzy. TN, IPS, VA. Główną różnicą jest sposób układania się kryształów, co za tym idzie właściwości wyświetlanego obrazu.

TN – najtańsza wśród prezentowanych matryc. Dzięki szybkiemu czasowi reakcji, polecana jest dla graczy. Słabe odwzorowanie kolorów niestety przekreśla ją dla wielu bardziej wymagających użytkowników. Może wydawać się nierealne i utrudniać pracę.
Dla kogo? Graczy, do podstawowej pracy biurowej, szukających opcji ekonomicznej.

IPS – matryce te są odpowiedzią na problemy z matrycami TN. Doskonałe odwzorowanie kolorów, szerokie kąty widzenia (ważne w laptopach). W starszych matrycach IPS czasy reakcji nie są zachwycające, jednakże w nowych modelach parametr poprawiono.
Dla kogo? Grafików, dla których odwzorowanie kolorów ma duże znaczenie. Do gier w przypadku modeli z dobrym czasem odświeżania. Do biura ze względu na ogólny komfort użytkowania. Bardzo wygodne użytkowanie laptopów z matrycą IPS.

VA – Tak naprawdę, jest to coś pomiędzy IPS, a TN. Przyzwoite odwzorowanie kolorów, niezłe czasy reakcji, szerokie kąty widzenia. Wyróżnia je dobry kontrast.
Dla kogo? Pośrednie rozwiązanie dla każdego. Może być dla grafika, choć profesjonaliście polecili byśmy IPS, może być do biura ze względu na dobrą jakość wyświetlanego obrazu, nada się dla gracza przy przyzwoitym czasie reakcji. Uniwersalna.

Jak wybrać monitor, różnice

Jak wybrać monitor – odświeżanie:

No dobrze, wybraliśmy już rodzaj matrycy, ale pytają nas o odświeżanie. Co to w ogóle jest, to odświeżanie? Parametr ten może być przydatny również przy zakupie telewizora. Jest to częstotliwość, z jaką w czasie sekundy nasz monitor zmieni wyświetlany obraz. Lub ilość wyświetleń w czasie sekundy. Popularne jest stwierdzenie, że przy odświeżaniu wyższym niż 60 Hz, ludzkie oko nie widzi już różnicy. Faktycznie, 60 Hz wystarczy już do komfortowej pracy/gry i takie odświeżanie będzie oferować większość monitorów do pracy biurowej.
Przy monitorach dla gracza pojawiają się już bardziej zaawansowane opcje, 120, 144 lub nawet 240 Hertzów. Opcje przydatne przy grach dynamicznych, dla wprawnych graczy.

Co ważne: 60Hz jak najbardziej w porządku do biura i zastosowań domowych. Jak wybieramy monitor dla zaawansowanych, im więcej tym lepiej.

Jak wybrać monitor – czas reakcji:

Mamy wybraną matrycę, wiemy, jakie odświeżanie jest potrzebne. Wróćmy jednak o krok. Mówiliśmy o czasie reakcji w przypadku poszczególnych matryc. Tylko czym w ogóle jest, ten czas reakcji?

Jest to czas, którego potrzebuje pojedynczy piksel do zmiany swojego stanu. Na przykład do wygaszenia, lub zaświecenia się. Podaje się go w milisekundach.

Co ważne: Już po samej definicji wiemy, że nie jest to coś, czego będziemy bardzo potrzebować w biurze. Czas reakcji jest niezłym wyznacznikiem dla graczy, u których na monitorach zawsze wiele się dzieje.
W obecnej chwili, bez znaczenia przy zastosowaniach domowych i biurowych.

Jak wybrać monitor, dostosowanie

Jak wybrać monitor – dostosowanie :


Zatem udało nam się już wybrać monitor. Ale tak patrząc, nóżka jakaś krzywa, za krótka i trzeba będzie na książkach postawić. Ramka jakby błyszcząca i światło będzie nam odbijać…

Równie ważne co parametry monitora, są możliwości dostosowania go do użytkownika.
Przy biurach warto wspominać o opcji pivot, która pozwala nam obrócić monitor w poziomie, w tryb portretowy. Bardzo przydatne przy pracy w arkuszach kalkulacyjnych lub wordzie.

Jeżeli możemy obrócić monitor w poziomie, dobrze gdyby można było również dostosować jego wysokość w pionie. Warto pomyśleć o nóżce, która w jakimś stopniu nam pozwoli na taką regulację, lub podstawkę pod monitor o regulowanej wysokości. Należy pamiętać, że ergonomia nakazuje pracować z monitorem na wysokości oczu.

Do dwóch wymienionych wyżej możliwość dostosowania, możemy dodać możliwość pochylenia monitora. Dzięki temu w różnym oświetleniu można dostosować kąt wyświetlacza na tyle, aby uzyskać optymalną widoczność.

Jeśli już możemy dostosować swój monitor, jak tylko nam się widzi, dobrze było by podpiąć go pod komputer. Lub do niego słuchawki, puścić ulubione radio bez konieczności stawiania dodatkowych głośników na biurku. Dlatego przy wyborze, równie ważne będą:

– Obecność głośników

– Ilość oraz różnorodność dostępnych złączy (złącza video, ale również mini jack, USB, złącze antenowe w modelach z tunerem TV)

– Często bagatelizowany, wygląd. Wielkość nóżki, połyskliwe materiały ramki, a nawet kolor mogą mieć znaczenie.

– Regulacja jasności  (Luminancja na poziomie 250 cd/m2 oferuje już przyzwoity komfort pracy, jest standardem w znajdujących się na rynkach monitorach. Im wyżej, tym lepiej oczywiście.)

– Podświetlenie monitora (warto zwrócić uwagę na równomierność oraz siłę podświetlenia matrycy. Można to sprawdzić organoleptycznie, wyświetlając czarny obraz i przyglądając się podświetleniu przy ramkach).

– VESA – czasem jest możliwość zamontowania wyświetlacza na ścianie. Właśnie uchwyt w standardzie VESA w monitorze daje nam pewność, że można bezpiecznie oraz łatwo zamontować urządzenie na ścianie.

Jak wybrać monitor – rozdzielczość:

Wisienką na torcie, przy wyborze monitora do biura jest odpowiednia rozdzielczość oraz przekątna ekranu. Rozdzielczość jest to ilość pikseli na naszym monitorze.

Rozpoznawalne fullHD1080p, rozbijając to określenie na czynniki, będzie oznaczać:

1080 pikseli w pionie. Przy popularnym telewizyjnym formacie 16:9, da nam to 1920 pikseli w poziomie – w ten sposób mamy 1920×1080 czyli nazywane powszechnie, fullHD.

Użyteczność formatów obrazu obserwujemy, oglądając na przykład film. Gdy po lewej i prawej stronie wyświetlacza mamy czarne paski, oznacza to, że film jest w innym formacie.

Popularne ostatnio 4k także pochodzi od ilości pikseli. 4K – 4 tysiące pikseli w pionie.

Wygodnie pracować można na fullHD, aczkolwiek w wielu biurach stosuje się monitory HD i również sprawdzają się.
Rozdzielczość ma znaczenie w przypadku gier, im więcej pikseli tym lepsza jakość szczegółów i obrazu, w przypadku grafików czy też monitorów typowo multimedialnych.

Jak wybrać monitor do zadań specjalnych

Jak wybrać monitor – przekątna ekranu:

 

Mierzona w calach, przekątna ekranu to nic innego, niż fizyczna wielkość matrycy.  Teraz standardem jest 24’, co daje nam niecałe 61 centymetrów po przekątnej. Im większy monitor wybierzemy, tym w większą rozdzielczość trzeba celować – piksel na 22’, a 27’ będzie całkiem inaczej widoczny.

Wielkość monitora jest bardzo subiektywną cechą, nie warto drastycznie przenosić się z niewielkiego monitora, na wielki i panoramiczny.

Podsumowanie:

 

Wybór odpowiedniego monitora może wydawać się drogą przez mękę. Przybliżyliśmy tylko najważniejsze i mające największy wpływ na komfort użytkowanie, parametry. Niestety, nie ma idealnej odpowiedzi na pytanie, co dla kogo?
Monitor musi być dopasowany do preferencji danej osoby, tego, czym się zajmuje, lub co robi w wolnym czasie. Niektórzy wolą specyficzne odwzorowanie kolorów, typowe dla matryc TN, ponieważ na takich zawsze pracowali i się przyzwyczaili. Inni nie widzą świata poza IPS i jakakolwiek zmiana jest niedopuszczalna.

Dlatego właśnie, służymy pomocą i chętnie odpowiadamy na wszelkie pytania oraz wątpliwości.

Z przyjemnością stworzymy dla Państwa indywidualnie dopasowany zestaw komputerowy lub pomożemy dobrać monitor. Zapraszamy do działu Kontakt, oraz na naszą stronę na Facebooku.