fbpx

Jak rozpoznać fake news?

Wojna zaczęła się w cyberprzestrzeni. Może nie dla każdego użytkownika jest to oczywiste, ale osoby zawodowo monitorujące to, co się dzieje w Internecie już parę miesięcy temu dostrzegły specyficzny trend. Sieć została zalana przez specyficzną narrację próbującą oczernić nie tylko Ukrainę, ale na przykład również Polskę. Dziś z kolei obserwujemy charakterystyczny ruch, w których zniknęło z przestrzeni internetowej wielu przeciwników szczepionek, za to pojawiły się jednostki popularnie nazwane „kremlowskimi trolami” czyli konta szerzące prorosyjską propagandę. 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało 6 najczęstszych fałszywych linii narracji w trwającej inwazji Rosji na Ukrainę, które ewidentnie wskazują na celowe działanie propagandowe:

No dobra, ale jak rozpoznać fake news?

I na ten temat Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało piękną grafikę:

Jak walczyć z fake newsami?

Zawsze weryfikuj informacje które Ty i Twoi znajomi upowszechniacie.
Gdy znajdziecie artykuły lub wpisy niezgodne z prawdą zgłaszajcie je do administratorów witryn. Nie wstydźcie się informować i edukować innych. Pod nieprawdziwymi wpisami zostawiajcie informację, że to fake news dzięki czemu kolejni czytający nie złapią się na podstęp.  Weryfikujcie wydawcę i autora wiadomości. Sprawdzajcie źródła. Warto porównywać informacje i szukać ich w więcej niż jednym źródle. 
Najlepiej walczyć z fake newsami przez własną świadomość i uświadamianie innych. Jeżeli sam się nie złapiesz, nie puścisz kłamstwa w świat 🙂 

Gdzie sprawdzać? Gdzie czytać?

WeryfikacjaNASK   – NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy) stworzył profil, na którym starają się walczyć z dezinformacją. Weryfikują newsy, można im podsyłać podejrzane artykuły.

Instytut Kościuszki – Instytut Kościuszki stworzył listę zweryfikowanych profili, osób i stron, które podają prawidłowe informacje.

https://fakenews.pl – Strona weryfikująca informacje, na której można znaleźć sprawdzone newsy, a także przesłać do weryfikacji te podejrzane.

RCB RP – warto śledzić na Twitterze cytowane w artykule Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. 

Google – po prostu. Wpisując interesujący nas temat w wyszukiwarkę w wynikach będziemy mieli cały przekrój newsów. Często na jednej z pierwszych pozycji pojawia się informacja, że fake news został wyjaśniony lub wręcz przeciwnie, dowody na prawdziwość informacji. 

 

Zikom Logo

Jeśli masz problem i nie wiesz czy informacja jest prawdziwa, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy w weryfikacji.

Jeśli szukasz więcej zweryfikowanych informacji i porad zapraszamy na naszego Facebooka.