fbpx

Czym się różni HDD, a SSD?

Czym różni się dysk SSD od HDD? Planujesz modernizacje dysku lub jego wymianę?

Dobrze trafiłeś! Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na temat różnic pomiędzy dyskami HDD, a SSD.

Podstawowe informacje:

Na wstępie kilka podstawowych informacji:
– Wszystkie prędkości dysków podane w tym tekście są przybliżone i różnią się w zależności od modelu i producenta.
– Przedstawione ceny są orientacyjne za modele średnio półkowe, na rynku można dostać zarówno dyski z wyższej i niższej półki.
– W kwestii nazewnictwa: dla uproszczenia dysk PCI Express czyli SSD M2 NVMe będziemy po prostu nazywać NVMe, wielu naszych klientów myli się w szczegółowym nazewnictwie dlatego uprościmy sprawę w tym poradniku. 

Dysk HDD (Hard Disc Drive):

Koszt: 150 zł za 1000GB lub 200 zł za 2000 GB Prędkość odczytu: 120 MB/s Zapis 80 MB/s

Standardowy rodzaj dysku znajdujący się komputerach praktycznie od początku ich istnienia, obecnie wykorzystujemy dyski twarde 3.5 calowe (od 1987)
 lub w laptopach 2.5 calowe. Niegdyś z kontrolerem IDE, a w późniejszych latach SATA, SATA 2 oraz używanym obecnie SATA 3.

Dysk HDD składa się z wirujących talerzy, głowicy oraz ruchomych ramion, ze względu na ruchome części taki dysk jest mniej odporny na przenoszenie i upadki. Ze względu na przestarzałą konstrukcję dysków twardych HDD obecnie są one znacznie wolniejsze od dysków SSD.

Zalety Dysków HDD:
+ duża pojemność
+ niska cena (za 1 GB)

Wady:
– mała wytrzymałość na wstrząsy
– niska prędkość odczytu i zapisu

Dysk SSD (Solid State Drive):

Koszt: 150 zł za 256 GB (SATA, M2)
            300 zł za 256 GB (PCI Express 3.0 – NVMe)

Prędkość odczytu: 500 MB/s zapis 450 MB/s (SATA, M2)
                                3000 MB/s zapis 1500 MB/s (PCI Express 3.0 – NVMe)

Dyski SSD to urządzenia półprzewodnikowe oparte na pamięciach Flash, nie posiadają one ruchomych elementów, przez co są dużo mniej podatne na uszkodzenia. Również brak ruchomych elementów powoduje, że dyski SSD są niemal bezgłośne.

Niewątpliwie są one znacznie szybsze, prędkości odczytu i zapisu danych są o wiele wyższe niż w przypadku dysków HDD, dzięki dyskom SSD system operacyjny, programy i pliki otwierają się znacznie szybciej.

 

W tym momencie dostępne są dyski z interfejsem SATA oraz NVMe.
Dla wyjaśnienia, dyski SATA i M2 to standardowe dyski SSD które Państwo znają ze swoich laptopów i komputerów PC, posiadają one bardzo podobne prędkości odczytu i zapisu 500/500  MB/s (prędkości wahające się w zależności od modelu i producenta), SSD z dopiskiem NVMe to urządzenia zdecydowanie szybsze, ale i sporo droższe, prędkości w przypadku PCI Express 3.0 dochodzą do 3500 MB/s, a w przypadku PCI Express 4.0 nawet do 7000 MB/s.

Prawdopodobnie te prędkości nic Wam nie mówią, ale z doświadczenia możemy zaświadczyć, że nie spotkaliśmy się z przypadkiem aby jakiś klient po przesiadce z HDD na SDD chciał wrócić do starszej technologii, różnica jest ogromna i widoczna gołym okiem.

Bezsprzecznie wadą dysków SSD jest ograniczona liczba cykli zapisu danych, oznacza to, że każda dana zapisana na dysku skracają jego żywotność. W chwili obecnej proces ten jednak został znacznie wydłużony poprzez zmiany w kontrolerach i oprogramowaniu. Niemniej jednak dysk SSD to nie jest urządzenie na wiele lat, cykl życiowy jest znacznie krótszy niż w przypadku HDD.

 

Zalety dysków SSD
+ znacznie większa prędkość odczytu i zapisu danych
+ bezgłośne
+ większa odporność na uszkodzenia

Wady
– wyższy koszt 1 GB
 krótszy cykl życia

SSD, a HDD porównanie prędkości:

Ze względu na duże odzwierciedlenie tych różnic w praktyce, przeprowadziliśmy testy “z życia wzięte”, wykorzystaliśmy do nich 3 dyski twarde:

– Samsung Dysk HDD 3.5 cala,  1TB

– Crucial MX300 Dysk SSD 2.5 calowy, 275GB

– Plextor Dysk SSD M2 NVMe,  512 GB

Test 1
W związku z częstym zastosowaniem dysków jako magazynu danych, przeprowadziliśmy test prędkości, kopiując plik zip o wielkości 3,45 GB. Jak widać na tabeli zamieszczonej poniżej, różnice czasowe pomiędzy dyskami są bardzo duże, nie trzeba było skomplikowanych testów, żeby sprawdzić jak duża jest różnica między poszczególnymi dyskami. Warto zwrócić uwagę, że najszybszy z dysk (NVMe) zdążył by ten sam plik przekopiować ponad 11 razy, a w tym samym czasie dysk HDD kończyłby jeszcze swoje pierwsze podejście.

Rodzaj dysku

Prędkość zapisu pliku zip o wielkości 3,45 GB

Dysk HDD

40.01 s

Dysk SSD

12.9 s

Dysk NVMe

3.46 s

Test 2
Następny test to wypakowanie pliku zip o wielkości 3,45 GB, potwierdza on możliwości poszczególnych dysków w zakresie odczytu i zapisu danych. Jak widać na tabeli poniżej dyski HHD powinny być używane jako magazyn danych, a do bardziej skomplikowanych operacji zalecamy zakup dysku SSD lub NVMe.

Rodzaj dysku

Wypakowanie pliku zip  o wielkości 3,45 GB

Dysk HDD

64.34 s

Dysk SSD

15.48 s

Dysk NVMe

5.70 s

SSD, a HDD podsumowanie:

 Dyski HDD: Nośniki starego typu. Bardzo dobre do przechowywania dużej ilości danych posiadają niski koszt za 1GB. Tego typu dyski nie za bardzo nadają się od obórki plików, jako dysk systemowy, czy do gier.

Dyski SSD i NVMe: Zdecydowanie droższe od dysków HDD ale i znacznie szybsze. Dobry wybór jak dysk startowy do systemu, dzięki czemu komputer będzie uruchamiał się znacznie szybciej. Jest to też bardzo dobre rozwiązanie dla graczy, ekrany logowania są znacznie krótsze, a i samo granie jest płynniejsze.

Jeżeli masz problem z wybraniem odpowiedniego dysku, zapraszamy do Kontaktu lub na naszego Facebooka, z przyjemnością pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania.

Zikom Logo