fbpx

Dbanie o sprzęt.

Komputer SPA

Kupując samochód, dbamy o regularne przeglądy, odpowiedni olej, o tankowanie dobrego paliwa, sprawdzamy poziom płynów. Dbamy i chuchamy, w końcu dzięki niemu możemy codziennie, komfortowo pojechać do pracy, latem na wakacje, w święta do rodziny.

Niestety, nawyków tych nie powielamy w przypadku innych sprzętów codziennego użytku, mianowicie mowa o laptopach i komputerach stacjonarnych.

Czas odpowiedzieć sobie na pytanie, ile godzin dzienni spędzasz przy komputerze, laptopie? W pracy, po pracy. Wiele, prawda? I kiedy ostatnio zastanowiłeś się, czy aby na pewno ten laptop użytkowany jest poprawnie? Zapewne w tym momencie, gdy biedny dziwnie wył, spowalniał i grzał się jak nieszczęście.

Jak tego uniknąć?

Ze względu na istotne różnice pomiędzy budową komputera stacjonarnego, błędy wymienimy oddzielnie dla komputerów i oddzielnie dla laptopów. W dalszej części podsumujemy garść mitów oraz wymienimy parę gotowych rozwiązań, aby wydłużyć żywotność komputer.

Dbanie o sprzęt: Komputer stacjonarny.

Najczęściej popełniane błędy:

  1. Zapominanie o istnieniu sprzętu. Bardzo często ostatni raz zwracamy uwagę na nasz komputer stacjonarny tuż po jego zakupie i podłączeniu. Później, niepozorna czarna skrzynka przestaje przykuwać naszą uwagę. Stoi pod biurkiem, czasem kopniemy, czasem przejedziemy szmatką po wierzchu i tak długo jest dobrze, jak długo działa bez zarzutu.
    Warto raz na jakiś czas przypomnieć sobie o jej istnieniu i chociażby odkurzyć. Pozbyć się kurzu z zewnątrz, ale i z wewnątrz urządzania. Wystarczy nam do tego albo pędzel i dużo zaparcia, albo puszka sprężonego powietrza i nieco mniej zaparcia. Parę minut, aby pozbyć się kotów z kurzu z wnętrza obudowy, oraz przetarcie filtrów raz na kilka miesięcy w zupełności wystarczy. Dzięki temu zwiększymy żywotność urządzenia, zmniejszymy temperatury wewnątrz, dzięki czemu i komputer będzie działać nieco szybciej.

 

  1. Komputer w nieodpowiednim miejscu. Czasem, gdy brakuje miejsca koło biurka, komputer kładzie się na biurku lub po drugiej stronie, tuż przy przejściu, wyjściu z pokoju. Kable się plączą, komputer nie raz, nie dwa przysporzy komuś siniaka.
    Praktyczne jest, aby PC stał w miejscu, gdzie nikt nie będzie przypadkowo bić w niego drzwiami, potykać się lub zaciągać kabli. Bardzo łatwo niektóre wyrwać z gniazd lub je obluzować. Wymiana zaś jednego elementu mnoży dodatkowe koszty.  Najlepiej znaleźć miejsce, w którym nikomu sprzęt nie będzie przeszkadzać, ani zagrażać.

 

  1. Zostawienie otwartej obudowy. Zadziwiająco częstą praktyką w przypadku komputerów przegrzewających się, jest otwarcie boku obudowy, aby jak to użytkownicy mówią „lepiej się wentylował”.
    Obudowy są zaprojektowane tak, aby zapewnić jak najlepszą i najsprawniejszą cyrkulację powietrza. Przy głównych wlotach są filtry, powstrzymujące kurz przed dostaniem się do środka.
    Gdy po prostu otwieramy obudowę, pracujące wiatraki zaciągają mnóstwo kurzu, który można obserwować w postaci gęstego kożucha, powoli pokrywającego poszczególne podzespoły.
    Komputer zostawiamy w jednym kawałku. Nie otwieramy go na stałe, a od czasu do czasu, aby wymieść ze środka kurz.

Dbanie o sprzęt: laptop.

Najczęściej popełniane błędy:

 

  1. Zostawianie/nie zostawianie włączonego komputera.
    Szkoły są dwie. Nigdy nie zostawiać włączonego laptopa, lub całkowicie odwrotnie, nigdy nie wyłączać laptopa.
    Z punktu widzenia sprawności działania, dobrze jest raz na jakiś czas taki sprzęt wyłączyć, lub chociaż zrestartować. Rzadziej rozpatrywanym aspektem jest zamykanie klapy od laptopa. Zdarza się dość często, że laptop używany jest stacjonarnie. Stoi wtedy na biurku, otwarty cały czas i czeka, gotowy do pracy. Sprzęt taki nie dość, że narażony jest na mnóstwo kurzu, to bardzo łatwo zanieczyścić go w każdy inny sposób.
    Dlatego najbezpieczniej jest komputer przechowywać zamknięty, a aby zapewnić sobie brak problemów z oprogramowaniem, również wyłączony.
  1. Ciągła praca na zasilaczu. Po zakończeniu ładowania, należy odpiąć sprzęt od zasilacza. Jest to dobra praktyka, która spowalnia degenerację baterii (praca pod zasilaczem na naładowanej baterii nie sprzyja czasowi jej pracy). Mitem jest jednakże, że taka praca może doprowadzić do wybuchu lub pożaru.
  2. Laptop jako półka. Zasypanie laptopa dokumentami, sprzętem biurowym i doniczką z kwiatkiem. Nie należy kłaść nic na klapie zamkniętego laptopa. Wydaje się oczywiste, jednakże bardzo częstymi usterkami są właśnie matryce, które nie wytrzymały obciążenia na klapie.

  3. Praca na kocyku pod kołderką. Laptopy ze względu na swoją budowę są silnie narażone na przegrzewanie. Należy zawsze pamiętać, aby nie zablokować wentylacji sprzętu. Odpowiednie otwory znajdują się czasem na tyle obudowy, na spodzie lub po bokach.

  4. Bezpieczny transport. Pamiętaj, aby zawsze transportować komputer w sposób bezpieczny. Nie narażać go na przypadkowe wstrząsy czy zalanie w czasie deszczu. Bardzo ważne jest również WYŁĄCZENIE laptopa na czas transportu. W innym razie zamknięty w plecaku może się bardzo mocno nagrzać co z kolej będzie prowadzić do awarii podzespołów. 

Mity.

Nie trzymaj magnesów przy komputerze, bo sobie zniszczysz dysk – mit jeszcze z czasów, gdy jedyną dostępną technologią przechowywania danych były dyski magnetyczne.

Powszechnie dostępne magnesy są zbyt słabe, aby móc jakkolwiek zaszkodzić danym zapisanym na dysku.

Wirus może uszkodzić sprzęt fizycznie – mit trzymający się wyjątkowo twardo w naszej wyobraźni. Jeszcze za czasów monitorów CRT słyszano o wysłaniu wadliwego sygnału, mającego uszkodzić nam sprzęt. Wpadające w drganie talerze dysków magnetycznych, przegrzewanie obciążonego sprzętu, uszkadzanie płyty głównej tajemniczym skryptem. Przykładów można mnożyć w nieskończoność.
Tutaj odpowiedź nie jest prosta, ani jednoznaczna. TEORETYCZNIE wszystko można. Teoretycznie można tak potraktować oprogramowaniem płytę główną, że konieczne będzie wymienienie podzespołów, aby znów ruszyła. Są to jednak teoretyczne gdybania, przed których urzeczywistnieniem chronić nas będzie każdy antywirus. Dlatego tak ważne jest zadbanie o ten aspekt ochrony naszego sprzętu.

Im więcej antywirusów tym lepiej.  

Ciężko stwierdzić skąd ten mit właściwie się wziął. Prawdopodobnie z czasów, gdy oferowane rozwiązania nie były tak kompleksowe jak dzisiaj. Instalowało się oddzielny firewall, coś do ochrony w czasie buszowania po Internecie, coś chroniącego dane na dysku…
Antywirusy, które znajdziemy na rynku dziś w większości stanowią kompletne rozwiązania. Zajmują się kompleksową ochroną naszego sprzętu. W związku z tym nie ma sensu posiadania więcej, niż jednego programu antywirusowego. Mogą sobie nawzajem  wchodzić w drogę i blokować działania, ponadto zwolnienie sprzętu jest zauważalne gołym okiem.

Po zalaniu wodą trzeba włączyć komputer i sprawdzić czy działa.

Mit ten pojawia się często z radą, aby zalany sprzęt wsadzić do pojemnika z ryżem. Ani jeden ani drugi nie gwarantuje przedłużenia żywotności sprzętu. Zalany sprzęt należy bezwzględnie wyłączyć, a jeśli był wyłączony, nie włączać. Wyjąć baterię jeśli się da i…zostawić w spokoju, w możliwie jak najcieplejszym miejscu, a by wysechł solidnie. Tak wyłączony i rozbrojony z baterii powinno się oddać w ręce specjalisty, który go skrupulatnie wyczyści i zadba, aby po awarii działał poprawnie.

Jak wydłużyć życie sprzętu?

Ciężko stwierdzić, że czas, jaki nasz komputer będzie działać sprawnie w całości zależy od nas. Możemy jednak zadbać, aby dość skutecznie go wydłużyć. Dbanie o sprzęt jest to zestaw dobrych praktyk. Nie są to czynności uciążliwe, częste czy skomplikowane. Za to pamiętając o nich możemy zadbać zarówno o komputer jak i laptopa, aby służyły nam jak najdłużej.

      1. Zgłaszaj wszelkie usterki podczas okresu gwarancji. Warto o tym pamiętać, ponieważ nikt nie naprawi nam sprzętu tak dobrze, jak serwis producenta.
                Ponadto nie ponosimy kosztu takiej naprawy. Jeśli nad plamą na matrycy, nie działającym klawiszem czy buczącym wentylatorem przejdziemy do
          porządku dziennego, po okresie gwarancji gdy wentylator na przykład w ogóle przestanie działać, przyjdzie nam zapłacić za naprawę.

  1. Regularnie czyść sprzęt. Jeśli to komputer stacjonarny, przedmuchaj go sprężonym powietrzem, przetrzyj filtry, odkurz wierzch obudowy. Jeśli laptop, przetrzyj go, pozbądź się okruchów z klawiatury.
  2. Wymieniaj wszystkie przetarte lub złamane kable. Nie baw się w elektryka. Jedno spięcie może posłać Twój komputer prosto do śmietnika.
  3. Raz na jakiś czas sprzęt po okresie gwarancyjnym oddaj do serwisu. Poproś o dokładne wyczyszczenie go, wymianę pasty termoprzewodzącej, może przegląd systemu i sprawdzenie czy wszystko jest w porządku. Serwisanci podpowiedzą Ci, które podzespoły warto wymienić.
  4. Chroń komputer przed awariami sieci i nagłym końcem pracy. Jeżeli często się to zdarza, kup UPS. Pozwoli on na spokojne skończenie pracy w przypadku nagłego braku prądu, oraz uchroni Twój komputer przed możliwymi tego konsekwencjami.
  5. Unikaj jedzenia i picia przy komputerze. Zalanie często oznacza śmierć sprzętu. Zaś drobinki jedzenia w klawiaturze laptopa czy w obudowie komputera również mogą przyczynić się do awarii.
  6. WYKONUJ KOPIĘ ZAPASOWĄ. Najważniejsze pliki raz na jakiś czas skopiuj na drugi nośnik. Nie jest to co prawda sposób na wydłużenie życia komputera, ale pomaga w razie jakiejkolwiek awarii. Jest to bardzo dobra praktyka w pracy z komputerem i należy o niej pamiętać.

Jeżeli masz problem z dbaniem o sprzęt, zapraszamy do Kontaktu lub na naszego Facebooka, z przyjemnością pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania.

Zikom Logo