fbpx

Darmowe zwiększenie zasięgu WiFi.

 

Bardzo często nasi klienci proszą o poradę dotyczącą zwiększenia zasięgu WiFi w domu. Najlepiej, gdyby udało się znaleźć sposób, aby zwiększenie zasięgu sygnału było darmowe i nie wymagało remontu mieszkania oraz burzenia ścian.

Znaleźliśmy więc całkowicie darmowy i działający sposób (przetestowaliśmy) na zwiększenie zasięgu WiFi w domu.

Opisany poniżej sposób nie nadaje się dla firmy i osób, które potrzebują znacznie zwiększyć zasięg swojego WiFi w trudnych warunkach. Idealnie natomiast pasuje dla osób które chcą szybko i praktycznie bez kosztów  zwiększyć swój zasięg o jedną, dwie „kreski”.

Przedstawimy Państwu kilka prostych sposobów, które pozwolą na darmowe zwiększenie zasięgu WiFi.

1) Stworzenie anteny kierunkowej za pomocą aluminiowej puszki:

Najlepiej do tego celu nadają się puszki po napojach 0,5 l. Na zdjęciu jest puszka 0,33l akurat taką mieliśmy pod ręką, ale większa puszka daje lepsze rezultaty. Pozbywamy się dna puszki, a następnie rozcinamy ją w połowie. Dążymy do uzyskania efektu jak na zdjęciu powyżej. Nasadzamy nasz domowy „wzmacniacz” sygnały na antenę i obserwujemy efekty.

Film instruktażowy znaleziony w sieci:

2) Stworzenie tak zwanej anteny windsurfer:

 Taka antena daje lepszy efekt niż ta opisana w pierwszym punkcie. Jednocześnie jednak jest przy niej trochę więcej roboty. Najpierw drukujemy szablon dostępny tu. Po wydrukowaniu wycinanym szablon z kartonu. Bardzo ważne jest dokładnie pokrycie szablonu folią aluminiową z obu stron. W ten sposób spreparowane urządzenie montujemy na routerze lub urządzeniu typu AP.

Film instruktażowy znaleziony w sieci:

3) Karton lub miska wyłożone folią aluminiową:

Ten sposób wymaga niewiele zachodu. Jednakże, potrzeba na niego nieco miejsca. Idea jest prosta, karton należy wyłożyć w środku folią aluminiową tworząc łagodny łuk. Pudełko kładziemy za naszym routerze lub AP tak, aby spód znajdował się tuż za nim. Podobnym pomysłem jest wykorzystanie miski, tutaj jednak będzie trzeba się pogłowić jak wykonać stojak, aby nasz domowy wzmacniacz nie uciekał nam zza routera. Miskę oczywiście również należy wyłożyć folią aluminiową.

Niestety, nie udało nam się przeprowadzić odpowiednich testów, jednakże w zamian znaleźliśmy całkiem nieźle przeprowadzony próbę z folią aluminiową na kanale Byte my Bits:

Darmowe zwiększenie zasięgu WiFi – Co szkodzi naszemu WiFi?

Dobrze jest wiedzieć jakie są darmowe sposoby zwiększenia zasięgu WiFi. Co jednak, gdy bez kombinowania z puszkami i folią aluminiową, wystarczy drobne przemeblowanie czy przeniesienie routera?  Poniżej najpopularniejsze czynniki szkodzące sile sygnału.

  1. Trzymanie routera w szafie, szafce, zamkniętego gdziekolwiek. Niestety, ale fale WiFi nie są w stanie wszystkiego przeniknąć. Trzymanie routera zamkniętego w szafie w najdalszym pomieszczeniu jest bardzo złym pomysłem. Prawdopodobnie sygnał już za ścisną ledwo zipie, co dopiero dwa pomieszczenia dalej?

Wniosek: Wyjąć router z szafy.

   2. Mniej spodziewaną przeszkodą może być…akwarium. Fale odbijają się od lustra wody. O ile wielkie ściany z olbrzymi akwarium wyglądają bardzo dobrze, o tyle mocno utrudniają komunikację. Tutaj najlepiej zastosować urządzenie typ power line, pozwalające nam sygnał internetowy “transportować” siecią elektryczną.

Wniosek: Trzymać router i akwarium z dala od siebie, stosować power lane.

   3. Podobnie do poprzedniego punktu szkodzi lustro. Dość mocno obniża jakość naszego sygnału, zasięg i prędkość. Warto wtedy przenieść router do innego pomieszczenia. Naprawdę szybko można dostrzec różnice.

Wniosek: Odsunąć router od lustra.

   4. Mikrofale, kamery monitoringu, elektroniczna niania oraz telefony analogowe. W przypadku częstotliwości 2,4 GHz wcześniej wymienione urządzenia potrafią blokować całe kanały. Dla użytkownika końcowego oznacza to znaczne zwolnienie Internetu lub jego całkowity brak. W podobnym stopniu sygnał zakłócają urządzenia audio bluetooth. Warto przy dualbandowych routerach zastosować mniej wrażliwą na zakłócenia częstotliwość 5GHz.

Wniosek: Jeśli jest opcja, dopłacić do routera z dwoma zakresami częstotliwości. Używać częstotliwości 5GHz.

   5. Nieproszeni goście. Nie jest trudno dostać się do czyjegoś WiFi i za darmo buszować po sieci. Łatwo można się przed tym zabezpieczyć w domu, tworząc listę adresów MAC, które mogą łączyć się z siecią. Urządzenia spoza listy będą odcinane. W firmie można problem rozwiązać tworząc dodatkową sieć dla gości. Jest to wygodne, ale przede wszystkim, bezpieczne rozwiązanie dla firmowej sieci.

Wniosek: Stworzyć listę urządzeń i adresów MAC, mogących korzystać z sieci WiFi.

   6. Tak samo jak w punkcie czwartym, na nasz router może oddziaływać urządzenie sąsiada. Należy się upewnić, że nasze routery nie zakłócają się nawzajem. Warto też przenieść router na piętro, WiFi o wiele lepiej roznosi się w dół niż w górę. Chyba, że masz grube stropy. Wtedy pomoże Ci tylko zastosowanie powerlane. Lub dwóch routerów. 

Wniosek: Router z dala od sąsiada i najlepiej jak najwyżej.

Podsumowując, jest wiele czynników mogących wpływać na siłę sygnału. Darmowe sposoby zwiększenia zasięgu WiFi mogą być skuteczne, ale na niewielką skalę.
Razem z przemeblowaniem można znacznie ułatwić sobie pracę w domu.

Jednakże w przypadku firm i biur nie jest tak łatwo. Tutaj role będzie grało odpowiednie rozmieszczenie tak zwanych APków, odpowiednia konfiguracja urządzeń, oraz tam gdzie jest to możliwe, połączenie LAN.

Po więcej ciekawostek i inspiracji zapraszamy na naszą stronę na FB  oraz do ZiNews.