
Łatwo jest wydedukować co to jest ten procesor i ta karta graficzna, czemu służy dysk czy płyta główna. Wiadomo, coś musi za komputer myśleć, coś pomagać w pokazywaniu obrazu, gdzieś te dane musza się trzymać, a w ogóle to wszystko do czegoś trzeba doczepić. Do czego jednak przyrównać pamięć RAM?
Więc co to jest ten RAM? Do czego służy?
RAM, z angielskiego random-access memory, w dosłownym tłumaczeniu pamięć o swobodnym dostępie. Przyjęło się ją jednak nazywać pamięcią operacyjną. I sama już ta nazwa nam wiele mówi o tym, do czego on właściwie służy.
Określając funkcję pamięci RAM w prostych słowach, można powiedzieć, że jest to nic innego, jak miejsce, gdzie przechowywane są aktualne dane o programach, naszej pracy. RAM bierze udział w przetwarzaniu każdej operacji. Tymczasowo przechowuje informacje, których potrzebujesz. Oczywiście, zaraz potem muszą one zostać zapisane na trwalszym nośniku. Dlaczego więc RAM jest tak potrzebny, skoro te same informacje mógł by przetworzyć dysk twardy? Z prostej przyczyny – prędkości działania. RAM i dysk służą całkiem innym celom, stąd też tak różne prędkości. Posługując się prostą metaforą, Ram będzie naszą pamięcią, a dysk twardy regałem z książkami, do którego możemy sięgnąć w razie potrzeby.
RAM w swojej funkcji jest pamięcią krótkotrwałą, odcinamy zasilanie i nie pamięta już nic. Dysk zaś, jak sami wiemy, przechowuje nasze dane trwale.

Serial Friends, sezon emitowany w 1995 roku.
12 mb RAM. Jak widać, tyle w zupełności wystarczyło niemalże 25 lat temu, aby móc zajmować się przy komputerze tym, czy często zajmujemy się i my. “Grami i różnymi rzeczami”.
Obrazek doskonale pokazuje, jak daleką drogę w tym czasie przeszła technologia.
Dlaczego więcej to lepiej?
No dobrze, skoro wiemy czym jest RAM, teraz postaramy się wytłumaczyć kwestię bardzo często poruszaną przez klientów przy wymianie komputera.
Dlaczego im więcej, tym lepiej?
Niegdyś, jak powyżej widać, wystarczało kilkanaście mega, aby komputer był zdatny do komfortowej pracy. Dziś? Przywykliśmy mówić, że 8 to absolutne minimum. Dlaczego?
Zmienił się nasz sposób pracy. To już nie jest po prostu pisanie w edytorze tekstowym. To jest otwarcie co najmniej dwóch kart w przeglądarce, słuchanie muzyki, gdzieś w tle jeszcze odpalamy komunikator i dopiero piszemy tekst w edytorze. Co gdy mamy dwa monitory? Dochodzą kolejne karty w przeglądarce z literaturą fachową, albo filmikiem o kotach. Co kto lubi.
Bardziej oczywistym powodem jest to, czego od nas wymaga oprogramowanie z którego korzystamy. Windows 95 wymagał 4MB pamięci RAM. Bardzo popularny XP już 64MB. Windows 10 to już 2GB wymaganej pamięci. Minimum.
Aby wygodnie działać na 2GB RAM będzie trzeba system maksymalnie okroić z tego, co działa w tle. Najlepiej również wyłączyć aktualizacje, odpiąć od Internetu, schować komputer w szafie i go nie używać.

2GB RAMU dziś może skutkować dużą frustracją przy pracy
Przeglądarka internetowa również ma swoje wymagania. O ile
sam, czysty system Windows jeszcze mogło by się wydawać, działa jako-tako, o
tyle każda kolejna akcja w przeglądarce, zapomniany program w tle pogrąża nas
bardziej i bardziej.
My zaś jesteśmy przyzwyczajeni do szybkich komputerów.
Czym się objawia niewystarczająca ilość RAMU?
Komputer zaczyna spowalniać. Windows, aby jakoś nadrobić braki, tworzy plik pamięci (plik stronicowania), który ma za zadanie zapamiętać dane, na które zabrakło nam pamięci RAM. Tutaj ponownie w grę wchodzi różnica szybkości działania pamięci.
Plik jest zapisywany na dysku twardym, co za tym idzie obsługiwany jest znacznie wolniej.
Doraźnie, tym co my widzimy jest pogorszenie się komfortu pracy. Komputer zaczyna spowalniać, potrzebować kilku sekund na wykonanie nowej operacji. Często my w tym czasie nerwowo klikamy, dodając mu kolejne i kolejne operacje. Skutek zawsze jest jeden – trzeba wziąć głęboki oddech, uzbroić się w cierpliwość i poczekać.
Sprzęt zaczyna nam, jak to często się określa “mulić” i nie dawać sobie rady.
Dodatkowe ciekawostki i materiały.
-Możliwe jest przemienienie kości RAMU w niewielki dysk (RAMDisc), oraz części pamięci na dysku SSD w wirtualną pamięć RAM. Co pozwala nam odczuwalnie przyspieszyć komputer.
– Można “podkręcić” RAM, zwiększając jego taktowanie, oraz zmniejszając opóźnienia.
– W Polsce znajduje się bardzo duża fabryka pamięci RAM oraz dysków SSD.
-Daft Punk wydał album Random Acess Memories 😀
-W Naszym archiwum znaleźliśmy RAM Topless. O zawrotnej pojemności 1MB.
-Na przestrzeni lat RAM wielokrotnie zmieniał się i ewoluował. Poniżej rozpisane najważniejsze typy z wygodnymi obrazkami pozwalającymi zidentyfikować kości. Źródło: https://escotal.com/