fbpx

Stacjonarny czy laptop?

Wielu z nas stanęło przed wyborem czy kupić komputer stacjonarny czy laptop. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników. Czy laptop nadaje się gier? Co warto kupić na komunię z okazji ukończenia szkoły lub przed rozpoczęciem studiów.

W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania zadawane przez naszych klientów i zdecydować, warto kupić komputer stacjonarny czy laptop?

Czy warto kupować sprzęt za 2000zł? 

Zależy. Jeśli ma to być sprzęt tylko do przeglądania Internetu i portali społecznościowych. Ewentualnie prostych prac biurowych dla praktykanta, można taką propozycje rozpatrzeć. Podobnie w przypadku wielu studentów, będzie to komputer „do nauki”. To znaczy wziąć ze sobą na wykład, przygotować notatki, sprawozdanie, przeszukać Google. W cenie do dwóch tysięcy możemy spokojnie kupić przyzwoity komputer poleasingowy. Który będzie mieć szybki dysk ssd oraz niewielką matrycą. Bezsprzecznie przełoży się to na stosunkowo niską wagę urządzenia. W tym konkretnym przypadku warto rozważyć zakup tańszego urządzenia. W sytuacji gdy będzie nam służyć głównie do nauki i przeglądania Internetu. Tutaj stanowczo przy rozterce stacjonarny czy laptop, ze względu na mobilność i wygodę oraz brak dodatkowych kosztów, wygra laptop.

Taki sprzęt nie nadaje się do bardziej zaawansowanych prac, nie wspominając o graniu. Jeśli zastanawiają się Państwo nad zakupem takiego sprzętu dla młodego syna czy wnuczka – to osobiście odradzamy, będą to pieniądze wyrzucone w błoto, a komputer szybko będzie służyć jako ozdoba biurka. Ze względu na niską wydajność, młody człowiek będzie spędzać godziny grając na niewielkim ekranie smartfona.

Podsumowując, nastolatkowie używają sprzętu komputerowego do grania, nauki, słuchania muzyki, oglądania filmów . W związku z tym samo przeglądanie stron WWW to często dla nich za mało. Dlatego warto zastanowić się nad zakupem czegoś lepszego i na dłuższy czas.

A co jeśli nie stać nas na zakup sprzętu gamingowego powyżej 2000 zł?

W cenie poniżej 2000 zł do grania zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zakup konsoli. Ze względu na to, że na przecenach podstawowe wersje Xbox One i Playstation 4 można dostać już w cenie około 1000zł. Ponadto zakup lepszych wersji czyli Playstation 4 Pro i Xbox One X to już koszt od 1 500 zł do 2000 zł. Kompatybilność wsteczna powoli staje się standardem, więc zakupionymi grami będziemy mogli się cieszyć również na nowszych generacjach, o których coraz częściej na rynku słychać.W związku z tym konsola będzie o wiele użyteczniejsza od taniego komputera. Podsumowując – wiele gier oraz wygodne granie w założonym budżecie.

Ile kosztuje sprzęt do grania?

Spokojnie możemy powiedzieć, że solidny sprzęt do grania który starczy nam na kilka lat to koszt między 4000 zł, a 6000 zł, bez Windowsa. Często jest to sprzęt, który zakupiony na komunię może z dzieckiem kończyć szkołę średnią.

Czy warto kupować coś pośredniego np. 3000 zł?

Jest to półśrodek z którego warto skorzystać w przypadku komputerów stacjonarnych. Możemy kupić zestaw za 3000 zł, a za jakiś czas, za rok lub dwa dokupić lepszą kartę graficzną, więcej RAMu lub lepszy procesor. Dzięki temu sprzęt będzie cały czas spełniał wymagania użytkownika, a nie będą konieczne ponowne duże inwestycje. Spokojnie ceny rozbiją nam się na poszczególne komponenty i inwestując kilkaset złotych rocznie utrzymamy komputer na wysokim poziomie.

Zdecydowanie odradzamy półśrodki w sprzętach przenośnych. Z pewnością laptop za 3000 zł będzie miał na pokładzie kartę graficzną GTX 1050 lub 1050 Ti. GTX 1050 to już w tej chwili za mało. Taki sprzęt nie pozwoli na swobodne granie w najnowsze tytuły. GTX 1050 Ti to w tym momencie minimum w jakie trzeba się zaopatrzyć – jeśli myślimy o graniu. Większość modeli w tej cenie nie pozwoli na wymianę procesora lub karty graficznej czy też zwiększenie dostępnej ilości pamięci RAM. Ponadto zdarza się, że producenci plombują swój sprzęt i w ten sposób na czas gwarancji zostajemy ze związanymi rękami.

Jaki procesor do grania Intel czy AMD?

Jako pierwsza odpowiedź wyrywa się, że Intel. Ponieważ ma szybsze rdzenie i większą wydajność w grach. Intel od wielu lat wygrywa w wydajności na polu gamingu z AMD. Jednakże w tej chwili na rynku jest problem z dostępnością procesorów Intela i co za tym idzie zawyżoną ich ceną (sytuacja powinna się unormować pod koniec roku). Obecnie w stosunku jakość do ceny zdecydowanie lepiej wypadają procesory AMD. Są one wystarczająco mocne do grania.

Jeśli chodzi o konkretne modele to naszym zdaniem minimum do komfortowego grania to modele i5 w przypadku Intela. Oczywiście bez „u” w nazwie w przypadku laptopów. Są to procesory niskonapięciowe, o słabszych wynikach. Oraz Ryzen 5 w procesorach od AMD.

W przypadku Intela powinni Państwo zwracać uwagę tylko na procesory 8 i 9 generacji czyli modele zaczynające się na „8” i „9” po przedrostku „i5” np. i5-8400 i i5-9400.

W przypadku AMD wystarczy, że będzie to przynajmniej Ryzen 5 np. 1600 (pierwszej generacji lub 2600 (drugiej generacji).

Jak karta graficzna do komputera za około 4000 zł?

Jeśli mamy na myśli koszt samego komputera – jednostki centralnej lub potocznie zwanego „pudła” to za 4000 zł bez monitora i oprogramowania, jesteśmy w stanie zaopatrzyć się RTX 2060 lub jeśli chcemy trochę zaoszczędzić GTX 1660Ti. W tej chwili modele te, to najlepsze co możemy dostać w podanej cenie i pozwoli na swobodne granie w Full HD przez kilka lat. Prawdopodobnie nie zawsze na najwyższych ustawieniach, ale będzie to płynna i swobodna rozrywka. Co przy galopujących wymaganiach gier i tak jest bardzo dobrym wynikiem.

W tej cenie w laptopach możemy liczyć na GTX 1060 6 GB który jest dobrą kartą, ale słabszą od prezentowanych wyżej GTX 1660Ti i RTX 2060. Jest to karta wystarczająca w zupełności na chwilę obecną, jednakże nie zapewni swobodnego grania na przełomie kilku lat.

Czy granie na laptopie ma sens?

Oczywiście że ma, pod warunkiem że będzie to sprzęt wysokiej klasy. Najlepiej jeśli będzie to coś robionego na zamówienie. Powiedzmy, rodzaj składanego laptopa na życzenie. W Polsce mamy dwóch  dużych producentów takiego sprzętu ale koszt takiego laptopa to 6000 zł – 7000 zł. Jednakże, będzie to wtedy prawdziwe urządzenie gamingowe, na którym spokojnie pogramy we wszystkie najnowsze gry.

Będą tacy którzy od razu powiedzą że granie na 17 calowej matrycy to nie granie, ale spokojnie można się to do tego przyzwyczaić. Lub dopiąć drugi, większy monitor, przywiązując się do laptopa jak komputera stacjonarnego przy biurku. W tej cenie można złożyć wydajniejszy komputer stacjonarny, ale na pewno nie będzie przenośny i nie zmieści się do plecaka.

Należy rozważyć, czy chcemy urządzenie z nazwy przenośne, ale które na baterii przy dużym obciążeniu będzie w stanie maksymalnie wytrzymać 3 godziny. Ponadto, laptopy gamingowe często są również bardzo ciężkie, a dochodzi nam waga potężnego zasilacza. Właściwie rozważania takie można prowadzić bardzo długo, ale zawsze kończą się na jednym. Najważniejszym aspektem są indywidualne potrzeby kupującego.

To w końcu do grania komputer stacjonarny czy laptop?

Zależy od preferencji użytkownika. Na laptopie da się grać ale musi być on odpowiedniej klasy, za to jest przenośny i spokojnie można go zabrać na „majóweczkę” czy „wakacje”.

Komputer jest zdecydowanie wygodniejszy. Wiadomo, że gra na ekranie 24 lub 27 calowym jest zdecydowanie bardziej odprężająca i lepsza dla oczu. Oczywiście do laptopa też można podłączyć monitor ale zwiększy nam to już wyśrubowany budżet. I zabije ideę przenośności.

Dodatkowo w komputerze stacjonarnym dużo łatwiej o wymianę podzespołów. Ciężko jednak samemu iść do sklepu i wybrać komputer stacjonarny. Jeszcze ciężej – zamówić wymarzone podzespoły i złożyć je w działającą jednostkę. Wydaje się, z laptopami sprawa jest prostsza i oszczędza nam koszty specjalisty. Wydaje się teoretycznie. kupujemy, włączamy i gramy. Mimo wszystko, taka strategia jednak nie pozwoli nam uzyskać 100% mocy obliczeniowej laptopa oraz zmniejszy komfort pracy.

Zapytaliśmy członków naszego zespołu “stacjonarny czy laptop?”. Większośćuważa, że komputer stacjonarny o wiele lepiej nadaje się do grania. Mimo tego, mamy też zatwardziałych zwolenników laptopów. Dlatego to pytanie w kwestii ogółu zostawiamy otwarte, a rozwiązywać je będziemy przy każdym, indywidualnym przypadku. Bo inaczej się nie da.

 

Oczywiście, nasi specjaliści zawsze indywidualnie dobierają proponowany sprzęt do preferencji klienta. Zapraszamy do naszego działu: Gaming. Również można szukać nowinek ze świata gier na naszej stronie na Facebooku.