Gdy postanowicie sami tworzyć hasła nie korzystając z generatora, pamiętajcie aby hasło składało się przynajmniej z 4 wyrazów. Już sama długość tego hasła spowoduje, że będzie ono trudniejsze do złamania. Jeśli dodacie do tego duże i małe litery oraz znaki specjalne, nawet gdy będzie to hasło słownikowe, złamanie go zajmie tyle czasu, że haker prędzej spróbuje złamać hasło następnej osobie z listy niż na siłę będzie próbował sforsować Twoje zabezpieczenia. Oczywiście jeśli masz w systemie drogocenne dane, a osoba penetrująca Twój system o tym wie, to może poświęcić na Twoje hasło znacznie więcej czasu. Sami musicie zdecydować jakie danie przechowujecie na swoich komputerach.
Przy tworzeniu haseł wszystko ma znaczenie:
- ilość znaków,
- używanie dużych i małych liter, znaków specjalnych,
- cyfr,
- poziom skomplikowania wpisywanych fraz.
Wydaje się, że na ten moment bardzo silne hasło to:
- przynajmniej 4 wyrazy(im więcej tym lepiej),
- od 15 do 25 znaków,
- musi zawierać duże i małe litery,
- cyfry oraz znaki specjalne,
- powinno zawierać jak najmniej popularnych fraz
- lub po prostu użyjcie generatora haseł .
Life Hacki
- brakuje Ci znaków – postaw na końcu buźki np. 😉 🙂 ;-p itd.
- chcesz używać cyfr i lczb – zmieniaj je w równania np. abc1234 zamieniani A=123+4(567+8)/bc,
- masz kilka wyrazów w haśle – oddziel wyrazy między sobą znakami specjalnymi np. Iphone11/to-mój/ulubiony/Telefon$, NazwaFirmy?Kadry%Cz3rwi3c2020,
- Tak jak w punkcie 8. drugiej listy tego artykułu zamieniaj liter na liczby i znaki specjalne np. HasłoDoWifi zamieniamy na H@sł0D0W!f! (zamiast „O” jest „zero”. Inne przykłady to zamiana “a” na “@”, “e” na “3” lub “i” na “!”